MANŞET:

Beyninizi Eğitiyor ( Yonetici )

'İNEGÖL' İÇİN GELECEK 'BİLDİM'... ( Yonetici )

Gelecek Eğitimde, Eğitim ‘Okya... ( Yonetici )

BİREBİR BUTİK EĞİTİM ( Yonetici )

Eğitim’de ‘Kalite’ yükseliyor... ( Yonetici )

Değerlerimizin İzinde: Zarafet... ( Yonetici )

Geleceğin ‘Pırlanta’larını yet... ( Yonetici )

‘KÜÇÜK ŞEYLER’ FARK YARATIR... ( Yonetici )

İnegöl’ün eğitimdeki markası ... ( Yonetici )

Birey, ‘Öğretmence’ büyüyor... ( Yonetici )

Yarının ‘deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

FETÖ okulu milletin oldu ( Yonetici )

EĞİTİMİN İKİ TEMELİ: SEVGİ VE ... ( Yonetici )

Yeni Neslin Çocukları Teknoloj... ( Yonetici )

Türkiye’nin sayılı okulları İn... ( Yonetici )

Artık halka hizmet edecek ( Yonetici )

Proje okulu: Turgut Alp Anadol... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM “ALTIN NESİL... ( Yonetici )

Potanın Şampiyonu Kosova ( Yonetici )

Bir okul gelir her şey değişir... ( Yonetici )

Birey VIP açılıyor ( Yonetici )

Yarının ‘Deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM ( Yonetici )

ELİT BAŞARILARIN ELİT KOLEJİ... ( Yonetici )

YABANCI DİL ÖĞRENMENİN AYRICAL... ( Yonetici )

Öğrenciler başkanlarını seçti... ( Yonetici )

Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi’nin bir markası olan Küçük Şeyler Anaokulları, 2012 yılından bu yana İnegöl’de hizmet veriyor. Kurucu Müdür Sibel Seçkin, Küçük Şeyler Anaokulları olarak Türkiye’de okul öncesi eğitim alanında hazırlanmış en özgün eğitim programını sunduklarını aktarıyor.


‘KÜÇÜK ŞEYLER’ FARK YARATIR

KÜÇÜK ŞEYLER İSMİYLE BAŞLAYALIM. NEDEN KÜÇÜK ŞEYLER?

Kurucumuz Üstün Dökmen. O sadece öğrencilerinin değil Türkiye'nin Üstün hocası. Konferansları, kitapları, T.V programları ile hangimizin gönlüne, yaşamına dokunmadı ki? Operadan tiyatroya, şiirden romana ve onlarca mesleki yayınıyla sanattan psikolojiye ve eğitim dünyamıza ışık oluyor. Yönder Okullarında, öğretmen ve yönetici seçimlerine / eğitimlerine katılıyor; ders planlarının ve etkinliklerinin oluşturulduğu toplantılara katılıyor, katkı yapıyor, programı zenginleştiriyor; anne - baba eğitimleri yapıyor. Yönder Okullarının ve Küçük Şeyler Anaokullarının tüm süreçlerinde etkin rol alıyor. 

Kurucumuz Süleyman Hecebil. Terapist, aile danışmanı, eğitimci. Yıllarını psikolojiye ve eğitime adamış;  çocuk ve gençlerle çalışmış. O, Yönder Okullarının ve Küçük Şeyler Anaokullarının aklı ve mantığı. Tam bir marka yaratıcısı. Çocuklar için kurduğu hayallerini Yönder'de ve Küçük Şeyler'de gerçekleştiriyor. Yönder'de ve Küçük Şeyler'de eğitim ve yönetim süreçlerinin tümünde etkin rol alıyor: öğretmenlere anne - babalara eğitimler veriyor. 

Bugün Küçük Şeyler Anaokulları, çocuklara ve ailelere söz vermiş olmanın bilinciyle ülkemizde okul öncesi eğitim alanında alışkanlıkları ve standartları değiştirerek yoluna devam ediyor.

 

KÜÇÜKŞEYLER’DEN ÖNCE HAVUÇ KREŞ VE ANAOKULU VARDI. İNEGÖL’DEKİ KURULUŞ SÜRECİNİZİ PAYLAŞIR MISINIZ?

Aslında sektörde 12 yılımız. Bu süreç 2006 yılında başladı. Bizler 2006 yılından beri İnegöl’de okul öncesi eğitimi alanında hizmet vermekteyiz. 2006 yılında Havuç Kreş Ve Gündüz Bakım Evi olarak hizmet vermeye başladık. 6 yıl boyunca bu şekilde hizmet verdikten sonra okul öncesi eğitimi alanındaki gelişmeleri daha yakından ve daha hızlı takip edip eğitim sistemimize aktarabilmek adına kurumsallaşma ihtiyacı içerisine girdik. 2008 yılında Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi ile tanıştık.A kademinin bir markası olan Küçük Şeyler Anaokullları bünyesinde ise 2012 yılından beri hizmet vermekteyiz.

 

ÜSTÜN DÖKMEN YAŞAM BOYU GELİŞİM VE EĞİTİM AKADEMİSİ’NİN BİR MARKASI OLAN KÜÇÜK ŞEYLER ANAOKULLARI’NDA KAÇ YAŞ ARALIĞI ÇOCUKLARA HİZMET VERİYORSUNUZ?

Uzman ekip tarafından seçilen oyuncaklar ve eğitim materyalleri ile 3-6 yaş grubu öğrencilerimizin tüm gelişim alanlarını destekliyoruz.

 

ÖĞRETMEN YA DA EĞİTİM KADRONUZU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

Üniversitelerin "Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği" bölümlerinden mezun öğretmenlerle çalışıyoruz. Bu nedenle "olması gerektiği gibi" bir okul öncesi eğitim kurumuyuz. Öğretmen seçimlerini ve eğitimlerini Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi gerçekleştirmektedir. Okullarımızda çalışan tüm öğretmenleri yoğun bir merkezi eğitimle yeni döneme hazırlıyoruz. Öğretmenlerimiz Ağustos ve Şubat aylarında ve yıl içerisinde belirli aralıklarla Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi tarafından eğitime alınmakta ve bu şekilde uygulamada standardizasyon sağlanmaktadır.

 

KÜÇÜK ŞEYLER ANAOKULU’NDA ÖĞRENCİLER GÜN BOYU HANGİ AKTİVİTELERİ GERÇEKLEŞTİRİYORLAR?

Küçük Şeyler Anaokullarında uygulanan etkinlikler çocukların tüm gelişim alanlarında en etkin şekilde desteklenmesi amacına dayanır. Etkinliklerimiz; çocuğun grup içerisindeki dinamikten kopmadan, bireysel farklılıklarının desteklenmesi amacına dayanır. Küçük Şeyler Anaokulları her eğitim yılına program dâhilinde uygulanacak etkinlikleri yenilemiş ve güncellemiş olarak girer.Küçük Şeyler Anaokulları, proje yaklaşımından esinlenerek, Türkiye’de okul öncesi eğitim alanında hazırlanmış en özgün eğitim programını sunmaktadır.

Sadece Küçük Şeyler Anaokullarında bulacağınız bu programın temel özellikleri şunlardır: Bilim ve sanat temellidir. Çocuğun gerçek hayatın içinde etkileşim ve iletişim içinde olduğu herhangi bir konu, soru, durum ya da problem ile ilgili sistematik veri ve bilgi toplama süreci, proje yaklaşımının temel felsefesini oluşturmaktadır. Çocuk merkezli ve çocuğun yön verdiği bir sistemdir. Belirgin şekilde giriş- gelişme ve sonuç bölümleri vardır. Üzerinde çalışılan proje direk olarak gözlenebilen bir konudur. Yaşamın içinden konular seçilir. İlk elden keşfetmenin yolları vardır. Bölgesel ve kültürel farklılıklara karşı duyarlıdır. Çocukları gerçek yaşam koşullarına hazırlar. Motivasyonu yükseltir. Okulda öğrenilenlerle gerçek hayat arasındaki bağlantıyı anlamlı hale getirir. Bilginin oluşumunda işbirliğine dayalı çalışma ortamları kurulmasını sağlar. Sosyal iletişim becerilerinin artmasına destek olur. Problem çözme becerilerinin gelişimine katkıda bulunur. Çocukların farklı disiplinler arasındaki bağlantıyı anlamasını sağlar. Çocuğun kendi okuluna veya topluma katkıda bulunması için fırsatlar oluşturur. Çocukların bireysel farklılıklarından doğan güçlü yönleri ortaya koymaları için fırsatlar tanır.

 

KÜÇÜK ŞEYLER ANAOKULU’NDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ALAN ÇOCUKLAR NE TÜR BECERİLER KAZANIRLAR?

Küçük Şeyler Anaokulları eğitim ve yönetim felsefesini şu şekilde özetleyebiliriz: Suflör kullanmadan yaşamayı öğrenen çocuklar yetiştirmek. Doğayla ve toplumla iletişim ve empati kurabilen çocuklar yetiştirmek. Çocukların içlerindeki yaşama sevincini, kendiliğindenliği ve yaratıcılığı tüm yaşamlarına taşımalarını sağlamak. Çocuklarda psikolojik düğümler oluşmasını önlemek. Uyumlaşmış çocuklar yetiştirmek. Ailelere ve topluma “çocuksu” değerleri ve insani değerleri sunmak.

Öğrencilerimiz Küçük Şeyler Anaokullarında; öğrenme zevkini ve keyfini, araştırma heyecanlarını, merak duygularını, yaratıcılıklarını, biricikliklerini (kendisi gibi olma ve farklı düşünme haklarını) özgüvenlerini kaybetmeden eğitimlerini sürdürebilmektedirler.

 

VELİLERLE İLETİŞİMİNİZ HANGİ NOKTADA?ONLARI EĞİTİM SÜRECİNE NASIL KATIYORSUNUZ?

Velilerimizin okuldaki süreçler hakkında bilgi sahibi olması ve bu süreçlere aktif katılımı bizim için önemlidir.Bu bağlamda veliler günlük,haftalık,aylık ve dönem içerisinde sürekli bilgilendirilir.Bu bilgilendirmelerde objektif olunması önemlidir.Gerçekçi geri bildirimle çocuğun ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda okul ve aile tarafından desteklenmesi ve geliştirilmesi amaçlanır.

Okul öncesi dönem içerisinde birçok kritik gelişim dönemlerini ve görevlerini barındırır.Bunlar; özbakım becerileri, dil gelişimi, sosyal duygusal gelişim, bilişsel gelişim

Çocukların özellikle ilkokula başlama sürecine kadar bu kritik gelişim görevlerini yerine getirme becerilerini kazanmış olmaları beklenmektedir.İşte bu açılardan çocukların takip edilip aile ile zamanında paylaşılması ve ihtiyaç varsa gerekli desteğin sağlanması gerekmektedir. Velilerimizi aşağıda belirtilen süreçler doğrultusunda bilgilendirmekteyiz.

etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yorum Bırak