MANŞET:

Beyninizi Eğitiyor ( Yonetici )

'İNEGÖL' İÇİN GELECEK 'BİLDİM'... ( Yonetici )

Gelecek Eğitimde, Eğitim ‘Okya... ( Yonetici )

BİREBİR BUTİK EĞİTİM ( Yonetici )

Eğitim’de ‘Kalite’ yükseliyor... ( Yonetici )

Değerlerimizin İzinde: Zarafet... ( Yonetici )

Geleceğin ‘Pırlanta’larını yet... ( Yonetici )

‘KÜÇÜK ŞEYLER’ FARK YARATIR... ( Yonetici )

İnegöl’ün eğitimdeki markası ... ( Yonetici )

Birey, ‘Öğretmence’ büyüyor... ( Yonetici )

Yarının ‘deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

FETÖ okulu milletin oldu ( Yonetici )

EĞİTİMİN İKİ TEMELİ: SEVGİ VE ... ( Yonetici )

Yeni Neslin Çocukları Teknoloj... ( Yonetici )

Türkiye’nin sayılı okulları İn... ( Yonetici )

Artık halka hizmet edecek ( Yonetici )

Proje okulu: Turgut Alp Anadol... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM “ALTIN NESİL... ( Yonetici )

Potanın Şampiyonu Kosova ( Yonetici )

Bir okul gelir her şey değişir... ( Yonetici )

Birey VIP açılıyor ( Yonetici )

Yarının ‘Deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM ( Yonetici )

ELİT BAŞARILARIN ELİT KOLEJİ... ( Yonetici )

YABANCI DİL ÖĞRENMENİN AYRICAL... ( Yonetici )

Öğrenciler başkanlarını seçti... ( Yonetici )

2015-2016 eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayan İnegöl’ün yeni özel öğretim kurumlarından Zarafet Okulları’nı Okul Müdürü Göksoy Doğan anlattı.


Değerlerimizin İzinde: Zarafet Okulları

Doğan, Zarafet Okullarını; “değerlerimizin izinde lider okul” olarak nitelerken; hedeflerinin gök kubbe altında, çağımızın Fatih’lerini, Mimar Sinan’larını, Ömer Halis Demir’lerini yeniden bu topraklara, bu topluma kazandırmak olduğunu kaydetti.

 

ZARAFET OKULLARI, KISA SÜRE ÖNCE EĞİTİM HAYATINA BAŞLADI. BU PROJE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Zarafet Okulları,İnegöl halkının talebi üzerine ortaya çıkmıştır ve bu talep bizim için değerlidir. Geleceğimizi inşa etme şuuru ile sağlam bir zemin üzerine oturtulan okulumuz İnegöl halkına ait bir kurumdur. İnegöl Kültür Vakfı eğitim alanında ulaştığı beşeri ve fiziksel kaynaklarını, tecrübesini ve azmini örgün eğitim alanında değerlerimizin izinde “önce insan sonra liderler yetiştirmek”için Zarafet Okulları çatısı altında vücuda getirmiştir.

Zarafet Okulları, insana yatırım yapma ve “Asım’ın Nesli” şuurunda, vatan için ölmek kadar, vatan için çalışmanın da hak olduğunun farkında olan...birnesil yetiştirmekiçin ortaya çıkmıştır. Bu anlamda güvenirliliği ve değerleri ile ilçemizde bir sıçrama tahtasıdır.

ZARAFET OKULLARI’NIN BAŞARI KISTASLARI VE HEDEFLERİ NELER?

Okulun sadece akademik hizmet veren bir kurum olmadığını ve olmaması gerektiğini herkes kabul eder ve bu anlamda okul başarısını ölçmek için doğru bir ölçeğimizin olması gerekir. Başarılı bir okulu ölçmenin birçok yolu vardır, fakat akademik kaygı ile birçok unsur sadece “standart sınavlardaki performansa” göre değerlendirme yapmaktadır ve bu eksiktir. Bunun sonucu; sınavlarda başarılı hayatta başarısız olmayı öğrenen çocuklardır.

Anaokulu ve ilkokul olarak hizmet vermeye başladığımız iki yıllık sürecin girdi ve çıktılarına baktığımızda “mutlu, okulunu seven, erdemli davranışlar sergileyen ve öğrenmeyi öğrenen çocuklarımızı”en büyük kazanımımız, başarımızolarak gösterebiliriz.

Zarafet Okulları; değerlerinin izinde, eğitim sektörüne liderlik ederek, önce cemiyet için insan, sonra da topluma yön verecek liderler yetiştirmeyi, gök kubbemiz altında, çağımızın Fatih’lerini, Mimar Sinan’larını, Ömer Halis Demir’lerini yeniden bu topraklara, bu topluma kazandırmayı ve sayılarını çoğaltmayı hedeflemektedir.

ZARAFET OKULLARI, DİĞER ÖZEL OKULLARIN VE ANAOKULLARININ YANINDA KENDİSİNİ NASIL TANIMLIYOR? ZARAFET’İN FARKINI NASIL İFADE EDERSİNİZ?

Zarafet Okulları her şeyden önce her kesimden insanın teveccühünü ve takdirini kazanmış olan bir vakfın güzide bir birimidir ve arkasında her konuda destek alabileceği güçlü bir vakıf vardır.

Tecrübeli kadromuz ve altyapımız ile çocukları hem akademik hem de manevi alanda çift kanatlı yetiştiriyoruz. Her çocuğu İlahi bir emanet olarak kabul ediyor ve onları okulumuzun öznesi, asli unsuru olarak görüyoruz.

Beslendiğimiz ve çocukları beslediğimiz kaynakların sağlam olmasıçok önemlidir. Biliyoruz ki insanlar duyduklarından çok gördükleri ile amel ediyor, onun için tüm okul çalışanları, veliler ve çocuğa dokunan herkesin doğru bir rol model olması için gayret ediyoruz.

ZARAFET ANAOKULUNDA ÖĞRENCİLER NASIL BİR EĞİTİM ALIYORLAR?

Zarafet Anaokulu; merhameti, şefkati ve bilgiyi harmanlamış rol-model olabilen, insana hizmet anlayışı ile manevi ve kültürel değerlerimizi aktarabilecek bir eğitim kadrosuna sahiptir. Okulumuzgeniş, aydınlık ve yaş düzeyine uygun, teknolojinin tüm olanaklarına sahip sınıflarımızda proje ve değerler eğitimi ağırlıklı “Multibem Eğitim Sistemi” ile öğrencilerimizi kendi yaşayacakları yüzyıla hazırlamaktadır.

Sosyal tesislerimiz, oyun parklarımız, spor salonumuz, kapalı yüzme havuzumuz, konferans salonumuz, atölyelerimiz, hobi bahçemiz ve kümes hayvanlarımız ile modern bir okul öncesinin sahip olması gereken tüm özellikleri taşıyoruz. Öğrenmenin yoğun ve hızlı olduğu, karakterin oluştuğu ve zihinsel yeteneklerin biçimlendirildiği bu dönemde öğrencilerimizi milli ve manevi değerlere sahip bireyler olarak ilkokula etkin bir şekilde hazırlıyoruz.

Anaokulumuzda, çocuk gelişimi derslerinin yanında;

Alanında uzman öğretmen ve antrenörler eşliğinde akıl oyunları, satranç, masa tenisi, izcilik, yüzme, jimnastik gibi zihinsel ve sportif faaliyetler, Müzik dersi, görsel sanatlar ve el becerileri dersi ile sanatsal çalışmalar yine uzman kadrolar eşliğinde yaptırılmaktadır.

Çocuklarımızın milli ve manevi eğitimleri için alanında ayrıca özel eğitim almış “Değerler Eğitimi Öğretmenleri” çocuklarımıza hizmet vermektedir.

En çok önemsediğimiz alanlardan biri de yabancı dil eğitimi,

Çocukların dil edinimine erken yaşta başlamaları gerektiği öngörüsüyle okulumuzda üçüncü yaştan itibaren İngilizce öğretim programı uygulanır. Her sınıfın öğretmenleri programı Türkçe ve İngilizce olarak eş zamanlı uygular. Yabancı İngilizce öğretmenimiz ve Türk İngilizce öğretmenimizin rehberliğinde “Hikaye Anlatma Tekniği” ile İngilizce dersleri bir eğlenceye dönüşmektedir. Yabancı dil eğitim programımızı, İngilizceyi etkin öğrenme ortamlarında oynadığımız oyunlar, söylediğimiz şarkılar, izlediğimiz ve dinlediğimiz CD’ler ve videolar eşliğinde uyguluyoruz. İngilizceyi yaşamın bir parçası olarak görmelerini sağlıyoruz.

İLKOKULDA EĞİTİM ANLAYIŞINIZI NASIL DÜZENLİYOR VE UYGULUYORSUNUZ?

Anaokulu ve ilkokul malumunuz kişilik temellerinin atıldığı ve büyük oranla da tamamlandığı bir dönemdir. Her birey farklı olduğuna göre bir çocuğu doğru bir şekilde tanıyabilmek için standart sınavlardan ziyade gözlem yolu ile çocuğun anlık hareketlerini de takip ederek kanıtlar toplayıp çocuk ile ilgili gerçekçi bir değerlendirme yaparız. Zarafet İlkokulu öğrencilere davranışlarının sorumluluklarını üstlenmeyi öğretirken zihinsel disiplin kazandırmayı hedefler. İlkokulda Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi derslerine alanında uzman sınıf öğretmeni girerken, İngilizce, sanat, spor, din kültürü, değerler eğitimi ve oyun derslerine branş öğretmenleri girmektedir.

Zarafet Okulları eğitim anlayışını; hedefi olan hedefine koşan, ama asla yarış atı olmayan, ne istediğini bilen, ama asla bilmiş olmayan, her görüşe saygılı, ama asla öz kültüründen taviz vermeyen, ilme sahip olan, yön veren, ama asla var olan ilmi takip etmekle yetinmeyen, yabancı dil konuşan, ama asla kendi dilini hor görmeyen, teknolojiyi kullanan, ama asla ona mahkum olmayan, her zaman barıştan yana olan, ama asla zulümle barışmayan, herkese ayıracak vakti olan, ama asla zamanı savurmayan, atasının dedesinin yanında olan, onları boynu bükük bırakmayan, bir nesil yetiştirmek üzerine kurgulamaktadır.

VELİLERİNİZ EĞİTİMİN NERESİNDE YER ALIYOR?

Eğitim yakından uzağa doğru bir istikâmet izler. Çocuğun eğitiminin anne karnında başladığını düşünürsek aileyi eğitimin dışında ya da uzağında tutmaya çalışmak pek akılcı bir yaklaşım olmaz.

Veli ile görüşmemize “bizden size okul sizden bize veli olacaksa” diyerek başlıyoruz ve herkesin kendi rolünü oynaması konusunda mutabık kalıyoruz. Velinin kendisini okulun bir parçası gibi görmesini sağlıyor ve “Okul Aile Birliği” çalışmalarına en etkin şekilde katıyoruz.

Velilerimizi sürece dahil edebilmek için önce çocuklarını bize tanıtmalarını istiyoruz ve bunun için hazırladığımız ölçeklerimizi velilerimiz ile paylaşıyoruz. Aslında velimiz çocuğunu tanıtırken bizlerde kısmen velimizi tanımış oluyoruz. Eylül Ekim ayı içerisinde yapılan karşılıklı gözlem ve ölçümler sonucunda öğrencimizin haritasını çıkararak hedeflerimizi belirliyor ve bu haritanın bir kopyasını velimiz ile paylaşıyoruz. Bu harita üzerinden yapılan planlamaya göre veli sürecin içerisine dahil oluyor.

Zarafet Okulları “değerlerinin izinde lider okul” olma yolunda velisinin gücünü arkasında görmek istiyor.

ZARAFET OKULLARI KÜLTÜREL, SANATSAL VE SPORTİF FAALİYETLERE HANGİ PENCEREDEN BAKIYOR?

Okulu, okuma yazmadan ziyade, bir yetenekler setini geliştirici olarak görüyoruz. Spor, sanat ve kültürel faaliyetleri bir ders olmaktan çıkarıp öğrencilerin kendilerini ifade araçları haline getiriyoruz. Sanat, spor ve kültürel faaliyetler insanı mutlu etmek için kurgulanmalıdır ve çocuğa özel olmalıdır. Her öğrencinin başarabileceği, yaparken mutlu olabileceği, kendini değerli hissedebileceği bir özelliği, yeteneği vardır. Zarafet Okulları öğrencilerinin bu özelliklerini keşfedecekleri ortamlar hazırlayarak öğrencilerine rehberlik etmektedir. Çocuklar sadece estetik için sanatla uğraşmamalı ya da spor yapmamalıdır, mutlu olmak onların hakkı ve onlara mutlu olacakları seçenekler sunarak yardımcı olunmalıdır.

Bu doğrultuda okulumuzda; masa tenisi, yüzme,  jimnastik, satranç,  beden eğitimi, izcilik dersi spor organizasyonları ve çocuk şenlikleri ile öğrencilerimizin hareket alanlarını ve kabiliyetlerini artırarak sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmalarını; çocukların taleplerine göreçocuk kulüpleri, Sanatsal alanda;ebru, filografi, el işi, drama ve şiir okuma çalışmaları ile sosyalleşmelerini ve yeteneklerini keşfetmelerini hedeflemekteyiz.

Bunların yanında sosyal sorumluluk ve kültür alanlarında; yardım kampanyaları, empati etkinlikleri, doğal yaşam ile ilgili gezi ve ziyaretler, okul bahçemizde kümes hayvanları yetiştirme, hobi bahçemiz ile çocuğun toprakla temasını sağlama, milli ve manevi günlerde öğrencilerde kalıcı izler bırakabilecek etkinlikleri yıl boyunca yapmaktayız.

KURUM OLARAK İLERİYE DÖNÜK PROJELERİNİZ NELER? YENİ YATIRIMLARINIZ GELECEK Mİ?

Eğitim tohumdan çınara uzun bir süreçtir ve anne karnında başlayıp, anaokulu, ilkokul vs. ile devam ediyor. Bizlerde Zarafet Ailesi olarak eğitim-öğretimin her kademesinde çocuklarımızın yanında olmak istiyoruz. Bunun için Anaokulundan mezun olan öğrencilerimiz için hazırlamış olduğumuz tam donanımlı ilkokulumuz gibi, ortaokul ve lise kademelerimizi de öğrencilerimizin hizmetine sunmak gayretindeyiz.

Zarafet Ailesi arzumuz; “bir anne babanın evladına, bir öğretmenin öğrencisine bırakabileceği en güzel mirasın sağlam bir karakter ve güzel bir ahlâk” olduğunu unutmamasıdır. Zira bu miras sağlam bırakılırsa bırakılan diğer maddi miraslarda yerli yerinde kullanılacak ve zayi olmayacaktır. Rabbimiz inşallah bizleri güzel miraslar bırakan anne babalardan ve eğitimcilerden eylesin.

etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yorum Bırak