MANŞET:

Beyninizi Eğitiyor ( Yonetici )

'İNEGÖL' İÇİN GELECEK 'BİLDİM'... ( Yonetici )

Gelecek Eğitimde, Eğitim ‘Okya... ( Yonetici )

BİREBİR BUTİK EĞİTİM ( Yonetici )

Eğitim’de ‘Kalite’ yükseliyor... ( Yonetici )

Değerlerimizin İzinde: Zarafet... ( Yonetici )

Geleceğin ‘Pırlanta’larını yet... ( Yonetici )

‘KÜÇÜK ŞEYLER’ FARK YARATIR... ( Yonetici )

İnegöl’ün eğitimdeki markası ... ( Yonetici )

Birey, ‘Öğretmence’ büyüyor... ( Yonetici )

Yarının ‘deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

FETÖ okulu milletin oldu ( Yonetici )

EĞİTİMİN İKİ TEMELİ: SEVGİ VE ... ( Yonetici )

Yeni Neslin Çocukları Teknoloj... ( Yonetici )

Türkiye’nin sayılı okulları İn... ( Yonetici )

Artık halka hizmet edecek ( Yonetici )

Proje okulu: Turgut Alp Anadol... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM “ALTIN NESİL... ( Yonetici )

Potanın Şampiyonu Kosova ( Yonetici )

Bir okul gelir her şey değişir... ( Yonetici )

Birey VIP açılıyor ( Yonetici )

Yarının ‘Deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM ( Yonetici )

ELİT BAŞARILARIN ELİT KOLEJİ... ( Yonetici )

YABANCI DİL ÖĞRENMENİN AYRICAL... ( Yonetici )

Öğrenciler başkanlarını seçti... ( Yonetici )

Birey Anadolu Lisesi’nin ardından Eylül ayında eğitim öğretime başlayacak olan Birey Orta Okulu’nun da çalışmaları sürüyor.


Birey, ‘Öğretmence’ büyüyor

. İnegöl Birey Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Delibaş, eğitim ilkelerini; “Bir iş yapacağımız zaman öğretmence düşünüp, öğretmence karar alıp ve öğretmence uyguluyoruz. Bu şekilde yani öğretmence büyümeye devam edeceğiz” diyerek özetliyor.

 

BİREY EĞİTİM KURUMLARI HAKKINDA BİLGİLER VERİR MİSİNİZ?

Yıllarını eğitime ve eğitim yayıncılığına vermiş, uzmanlıklarını verdikleri eserlerle kanıtlamış öğretmenler tarafından 1998 yılında kurulan bir özel öğretim kurumudur. Kurulduğu günden itibaren eğitimde öncü olmayı kendisine hedef seçmiş ve bunu başarmış bir kurumdur. Türkiye genelinde 140 şubesinin tamamında sektöre doğru yönde yol gösterici ve örnek olmuştur. Gücünü bireysel öğretim sisteminden alarak “kendi ayakları üzerinde” yürüyen; başarının nicelikle değil, kaliteli ve disiplinli çalışmayla elde edildiğine inanan; eğitim–öğretim ilkelerini “Öğretmence” belirleyen ve hiçbir kaygıya kapılmadan ödünsüz uygulayan bir kuruluştur.

Özel öğretimdeki standartları yükselterek “tam öğrenme” yöntemini bir model olarak ortaya koyan ve geliştiren; eğitim ve öğretimin klasik kalıplarını aşarak bireyselliği ve ilgiyi kurumsallaştıran; öğrenciyi ve veliyi yönlendirmede, durum ve olaylara “eğitimci” gözüyle bakarak rehberliğe çağdaş, güncel, gerçekçi ve işlevsel boyutlar kazandıran bir kurumdur. Öğretmenliği, çağdaş yorumlarla ulusallıktan evrenselliğe uzanan Atatürkçü çizgide, profesyonel iş disiplini içinde, bir sanatçı titizliğiyle ele alan bir kuruluştur.

Bilginin hiç kıskanılmadan paylaşılacak en yüce ve tek değer olduğunu özümseyen kurumumuz 20 yıllık tecrübesi ile bugüne kadar sayısız öğrencisini Türkiye’nin en iyi lise ve üniversitelerine yerleştirmiştir. Gücünü tamamen tarafsızlığından alarak kalitesiyle ön plana çıkmayı hedeflemiş ve bunu başarmıştır. Öğrenciye akademik olarak katkı sağlamayı, hedeflerine ulaşmasında ona öncü olmayı ilke edinmiştir. Kurumumuz tüm öğretim kurumlarını sadece eğitim yapmaları şartıyla bir büyük bütünün parçaları olarak görmektedir.  Başarıyı, “birey, okul, aile ve çevre”nin katkılarıyla elde edilen kolektif bir sonuç olarak değerlendiren ve bu sonuçta aslan payının “birey”e ve “öğretmen”e ait olduğunu hem açık yüreklilik hem de saygı ve övünçle dile getiren bir kurumdur. .

İNEGÖL BİREY EĞİTİM KURUMLARI BUGÜNLERE NASIL GELDİ?

Kurumumuzun İnegöl’deki tarihi 2000’li yılların başına dayanmaktadır. İnegöl’deki 16.yılımız diyebiliriz. Kurumumuz şuan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak kullanılan AVM karşısındaki binada uzun yıllar dershanecilik faaliyetinde bulunmuştur. Daha sonra çarşı içindeki binamızda hizmet veren kurumumuz Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılarak özel okula dönüşüm hakkı tanıması ile birlikte harekete geçmiştir.  O dönem yaşanan tartışmalara taraf olmak yerine devletin aldığı karar doğrultusunda kanunlara uymanın doğruluğuna inanıp şuan bulunduğumuz 5000 m2 alana sahip modern binamızda özel okulculuk faaliyetine devam etmektedir.

Bugünlere nasıl geldik sorusunun cevabını aslında İnegöl eğitim sektörüyle bir şekilde ilişkisi olan veli öğrenci öğretmen idareci basın vs. herkes çok iyi bilmektedir. Ama ben bir kez daha ifade edeyim… Tek gayemizi eğitim olarak belirledik, her zaman kanunlara uygun davrandık, kimseye taraf olmayıp hep tarafsız kalarak sadece işimizi yaptık. Reklam bütçelerimizi kısıp eğitim materyallerimizi arttırdık, eğitimi daha iyi yapmak adına para-zaman-yöntem harcamaktan kaçmadık bize referans olacak dernek vakıf bulmak yerine merkezi sınavlarla yerleştirdiğimiz öğrencilerimizi referansımız olarak gösterdik…

Kısacası bizler velilerimizin en değerli varlığı olan çocuklarını en kıymetli emanetlerimiz olarak gördük bu da bize güvenen öğrencilerimizde başarıyı getirdi. bizim oluşumumuz kurulduğu günden bugüne kadar başarı odaklı, birey merkezli bir oluşumdur bugünlere gelmemizdeki en önemli unsur kazandığımız ve kazandırdığımız başarılarımızdır.

BİRÇOK KURUM EĞİTİME FARKLI BİR BAKIŞ AÇISINDAN BAHSEDİYOR BUNDAN KASIT NEDİR? EĞİTİME YAKLAŞIMINIZ HANGİ ÖĞELERİ BARINDIRIYOR?

Aslına bakarsanız bu terimi yanlış kullanıyoruz toplum olarak aslında sorduğumuz ve almak istediğimiz yenilikçi modern, bilişim temelli, öğrenci merkezli, metot uygulamalı gibi cevaplarını beklediğimiz terim öğretim olmalıdır… Bizim eğitime bakışımız aslında toplumun her bireyinin eğitime bakışından farklı değildir ve bu ortak bakışımız şudur: Öncelikle kendisine ailesine ve ülkesine faydalı,  sevgiyi özümsemiş, insanlığa katkıda bulunan, ulusal ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde, saygı ve yardımlaşmayı esas alarak dürüstlükten ve tarafsızlıktan şaşmayan, İnsan haklarına saygılı sosyal ve akademik yönden nitelikli, milli ve manevi değerlerine sıkı sıkıya bağlı bireyler olarak yetişmesini istiyoruz. Fakat herkesin esasında merak ettiği ve sorguladığı böyle bireyleri yetiştirmenin yoludur yani öğretim yöntemlerimizdir.

Biz bu felsefemizi üç ana başlık altında topluyoruz: Kişisel başarılarını sağlamak / Akademik başarılarını sağlamak / Yabancı dil eğitimlerini sağlamak

BİREY ÖĞRENCİLERİNİN KAZANIMLARI NELERDİR?

Kültür edebiyattan okçuluğa, sinemadan futbola birçok alanda en az 10 aday olma şartı ile öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda oluşturulan kulüp çalışmalarımız kapsamında açılabilecek kulüplerimizin çalışmalarına katılarak bireysel yeteneklerini ve ilgi alanlarını tanımalarına yardımcı olmaktadır. Sosyal sorumluluk grubumuzun faaliyetleri ile milli ve manevi yaşamın neresinde olunduğunun bilinciyle hareket etme olanağı bulabilmektedirler. Aynı zamanda eğitim yayıncılığı yapan kurumuza gelen öğrenciler kurumumuza ait olan  EİS, Birey, BRY Serileri, Bilgi Yolu gibi isimlerle piyasaya sunulan belirli ürünlerin aksine okullarımız için hazırlanmış 50-60 farklı kaynağın yer aldığı bir yayın paketiyle eğitim almaktadırlar.  Sınav gruplarımız için her hafta, ara sınıflarımız için her ayın belirlenmiş haftalarında yapılan BİS’ler (başarı izleme sınavları) KTT ’ler ve Genel Deneme sınavlarımızda sınav alışkanlıklarını geliştirmekle beraber başarı grafiklerindeki artışı gözlemektedirler.

Deneme sınavları sonrası yapılan soru çözüm ofislerinde soru çözümlerini yaptırabilmekte sınav sonuçlarına göre ayarlanan grup etütleri ile başarısız olunan konulara geri dönüş yapılarak ders anlatımı dinleyebilmekteler. Fiziki şartları bakımından kantininden terasına, konferans salonundan yemekhanesine, spor salonundan kütüphanesine, fen laboratuarlarından, spor salonuna, her birimin düşünüldüğü ferah ve kullanışlı fiziki ortamda eğitim almaları sağlanmaktadır. Koçluk, sınıf öğretmenliği, grup ve bire bir rehberlik olanakları ile yakın takip altında  çalışmaları sağlanmaktadır. Tam gün eğitimle gün içine uygun olarak planlamış alanlarına uygun bir ders programıyla alanında uzman eğitim kadrosu tarafından eğitim almaktadırlar

HEDEFLERİNİZE ULAŞMA NOKTASINDA YÖNETİCİLERİNİZİ, İDARİ KADRONUZU VE EN ÖNEMLİSİ DE ÖĞRETMENLERİNİZİ SEÇERKEN NE GİBİ KRİTERLER ARIYORSUNUZ?

Birey bir öğretmen kuruluşudur vurgusunu hep yapıyoruz çünkü bu genel merkezimizin çok önemsediği bir durumdur. Bizim şubelerimizin tamamında işveren konumundaki yönetici mutlaka öğretmen olmalıdır. Bir yönetici olarak da çalışma arkadaşlarımda aradığım kıstaslar şunlardır diyebilirim: Kurumsal uyum / mesleki yeterlilik /  hak bilirlik… Öğretmenlik gerçekten maddi bir değer biçilemeyecek kadar zor bir iştir… Aile ortamını oluşturamazsanız aile olamazsanız öğrenciyi kazanamazsınız öğrenciyi kazanamazsanız o öğrencinin başarılı olmasını bekleyemezsiniz. Uzun zamandır benimle çalışan arkadaşlarım bilir ki Ertuğrul Hoca senenin sonunda o meşhur duasını yine edecektir.” Allah herkesten emeği kadar razı olsun”

İYİ BİR EĞİTİM YÖNETİCİSİ NASIL OLMALI? SİZ NASIL BİR YÖNETİCİSİNİZ?

Eğitimde yöneticilik gerçekten zor bir iştir. İnsanlar en değerli varlığı olan çocuklarına başarı gibi soyut bir kavramı kazandırmamızı istiyorlar ve biz insanı(öğrenciyi), insana( öğretmene) teslim edip başarılı olmasını denetlemekle yükümlüyüz. Eğitim yöneticisi her branştan anlamalı Çünkü programla yapabilmeli. İyi bir rehber öğretmen kadar kendini geliştirmeli, yayıncılıktan anlamalı, iyi bir ölçme değerlendirmeci olmalı, bir üst eğitimin bölümleri ve alanlarla ilgili bilgili olmalı. İnsanlar arası iletişimi sağlayacak beceride olmalı. Ve en önemlisi vaat vermemeli gerçekçi olmalı.

Ben bu işin mutfağından en alttan gelmiş bir yöneticiyim öğrenciye uygun yayınından tutun, ölçme değerlendirmesine kadar her kademede çalıştım ama hiçbir zaman ben en iyisini bilirim demedim. Sürekli fikir soran araştıran yeni bir arayış ile daha güzeli hep arayan karar alırken ilgilileri irdeleyen takip eden ve kararı sonra veren bir yöneticiyim diyebilirim.

EĞİTİM TEKNOLOJİLERİNİ KULLANMA NOKTASINDA BİREY’DE NE TÜR DEĞİŞİKLİKLER VAR?

Son yıllarda eğitimin teknoloji ile entegre edilişinde çok ciddi gelişmeler olmaktadır. Bizim kurumumuz bu gelişmelerinin öncü kuruluşlarındandır. Diğer bütün kurumların yaptıklarının tamamını yapmakta hatta olayı bir adım öteye taşıyıp tüm konu anlatımlarını ve soruların çözümünü video çözümlerini de gerçekleştirmektedir.

Kurumumuza ait yayınlardaki konu anlatımların tamamına öğrencilerimiz www.birey.com adresinden ulaşabildikleri gibi bryCEPTE uygulamamızla aynı işlemi akıllı cep telefonlarıyla da gerçekleştirebilmektedir. Genel merkezimiz öğrencinin işini daha da kolaylaştırmak için yayınlarda ayrıca kare kod uygulaması yapmaktadır. Öğrenci telefonuna okuttuğu kare kod ile istediği videoya daha kolay ulaşmaktadır.  

Bu uygulama öğrencinin kendi başına yaptığı tekrarlarda çok işini kolaylaştırmakta takıldığı bir soruya ya da konuya kısa sürede ulaşma imkânı sağlamaktadır.

BİREY SOSYAL ALANDA ÖĞRENCİYE SUNDUĞU İMKANLAR NELERDİR? HANGİ ALANDA İDDİALISINIZ?

Sosyal sorumluluk çalışma gurubumuzun sene başında oluşturduğu planlama çerçevesinde yapılacak çalışmalara uygun hareket edilmektedir. Bu çerçeve programı oluşturulurken öğrencilerimizin fikirleri ve hedef davranışlar kazandırabilecek çalışmalar göz önüne alınmaktadır. Bu çalışmalardan birkaç örnek verecek olursak; geliri bağışlanmak üzere yapılan kermesler- milli ve manevi özel gün programları-kurum ziyaretleri-mesleki tanıtım programları-Komisyonca belirlenmiş belgesel ve sinema etkinlikleri- okul piknikleri ve geziler - şubeler arası yarışmalar  - gelenekselleştirdiğimiz bahar şenlikleri - eğitim de örnek teşkil edebilecek konukların kabulü - kulüp çalışmaları vb gibi sıralayabiliriz.

Ve biz birey ailesi olarak sanattan spora, sosyal sorumluluktan akademik başarıya, dil eğitimimizden kişisel başarılarımıza her konuda iddialıyız.

BİREY ÖĞRENCİSİ MERKEZİ SINAVLARA NASIL HAZIRLANIYOR?

Merkezi sınavlara muhatap olan guruplarımız okullar açılmadan hızlandırma diye tabir edilen dönem başlamadan önce yapılan deneme sınavı ile bulundukları durum tespit edilir. Daha sonra hazırlanan programla dersler başlar hızlandırma dönemi boyunca işlenen konuları içeren ve hızlandırma sonunda yapılan denem sınavı ile öğrencinin gelişim hızı tespit edilir. Ölçme değerlendirmenin analiz aşaması ( bireyi tanıma- bireyi biçimlendirme-bireyi değerlendirme) bu şekliyle tamamlanmış olur.

Analiz sonuçlarına göre atanan eğitim koçu ve alan lideri hocalarımız ilerlemeci yaklaşımla çalışma ve takip programlarını oluştururlar. Yapılan derslerin takibinde vazgeçilmez unsur olan deneme sınavları okulun açıldığı ikinci haftadan itibaren her hafta gerçekleştirilmektedir. Deneme sınavı sonuçları değerlendirilerek yapılacak olanlar belirlenir.bu çalışmalar etütler, gurup dersleri,tekrarlar, turnikeler, soru çözüm ofisleri ve bire birler programları gibi bir çok teknikle sürekli yarış havası canlı tutulur.

Kurumumuza devam eden sınav gurubu öğrencileri hep bir yarış içindedirler fakat bu yarış bir başkasıyla yaptıkları yarış değil kendisinin bir hafta önceki performans değerlendirmesi ile yaptığı yarıştır. Çünkü her adayın seviyesi ve gelişim hızı birbirinden farklıdır. Kurumumuz imkânları ve kadrosu ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her seviyede öğrenciyi başarıya ulaştırmaya devam edecektir.

VELİLERLE İLETİŞİMİNİZ HANGİ NOKTADA? ONLARI EĞİTİM SÜRECİNE NASIL KATIYORSUNUZ?

Eğitimizin ve başarımızın önemli unsurudur velilerimiz. Velilerimizle çok sık bir araya gelmeye çalışıyoruz. Kahvaltılarda, yemeklerde, toplantılarda ama en fazla da telefonla iletişimimizi hep diri tutmaya çalışıyoruz. Çünkü onlardan evdeki çalışmaların kontrolü noktasında hep yardım talep ediyoruz. Bunca yıllık tecrübenin bize gösterdiği şey evdeki ortamın okuldan daha önemli olduğudur. Öğrencilerimizin hem yaşları hem yaşadığımız çağın atmosferi ilgilerinin başka yönlere yönelmesine çok müsaittir. Bizler veli ve öğretmen işbirliği ile bu süreci iyi kontrol edebildiğimiz ölçüde başarıyı yakalayabiliyoruz.

BÜYÜME HEDEFİNİZ VAR MI?

Yönetim kurulumuz dört öğretmenden oluşmaktadır. Bizler bu yola, çalıştığımız kurumu devralarak çıkmıştık. Yatırımcı olmak isteyenler tarafından dershaneden okula geçiş sürecinde ciddi teklifler almıştık. Biz her birine teşekkür ederek öncelikli hedefimizin eğitim olduğunu ifade ettik.  Ve yolumuza böyle devam ediyoruz. Bir iş yapacağımız zaman öğretmence düşünüp, öğretmence karar alıp ve öğretmence uyguluyoruz. Bu şekilde yani öğretmence büyümeye devam edeceğiz. Bizler İnegöl eğitiminde üzerimize ne düşüyorsa onu yapmanın gayretiyle hareket ediyoruz. Eylül ayında eğitim öğretime başlayacak olan Birey Orta Okulu çalışmalarımız hızla devam etmekte.

etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yorum Bırak