MANŞET:

Beyninizi Eğitiyor ( Yonetici )

'İNEGÖL' İÇİN GELECEK 'BİLDİM'... ( Yonetici )

Gelecek Eğitimde, Eğitim ‘Okya... ( Yonetici )

BİREBİR BUTİK EĞİTİM ( Yonetici )

Eğitim’de ‘Kalite’ yükseliyor... ( Yonetici )

Değerlerimizin İzinde: Zarafet... ( Yonetici )

Geleceğin ‘Pırlanta’larını yet... ( Yonetici )

‘KÜÇÜK ŞEYLER’ FARK YARATIR... ( Yonetici )

İnegöl’ün eğitimdeki markası ... ( Yonetici )

Birey, ‘Öğretmence’ büyüyor... ( Yonetici )

Yarının ‘deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

FETÖ okulu milletin oldu ( Yonetici )

EĞİTİMİN İKİ TEMELİ: SEVGİ VE ... ( Yonetici )

Yeni Neslin Çocukları Teknoloj... ( Yonetici )

Türkiye’nin sayılı okulları İn... ( Yonetici )

Artık halka hizmet edecek ( Yonetici )

Proje okulu: Turgut Alp Anadol... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM “ALTIN NESİL... ( Yonetici )

Potanın Şampiyonu Kosova ( Yonetici )

Bir okul gelir her şey değişir... ( Yonetici )

Birey VIP açılıyor ( Yonetici )

Yarının ‘Deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM ( Yonetici )

ELİT BAŞARILARIN ELİT KOLEJİ... ( Yonetici )

YABANCI DİL ÖĞRENMENİN AYRICAL... ( Yonetici )

Öğrenciler başkanlarını seçti... ( Yonetici )

Salih Zeki Kara'nın köşe yazısı


DERDİMİZ BİR

İyi resim çizdiğinizi düşünüyor musunuz? Çevreyi korumayla ilgili 2 saatlik bir semineri baştan sona dinleyebilir misiniz? Spor yapmadan kaç gün geçirebilirsiniz? Çalışma masanızın üstü dağınık mı düzenli mi? Çevrenizde birçok kişi olmasını mı sadece birkaç arkadaşınız olmasını mı tercih edersiniz? Yalnız kalmaktan mı insanlarla bir arada olmaktan mı daha çok hoşlanırsınız? Kitap ve şiir okumayı sever misiniz? Hesap yapmak sizin için ne kadar zor? Grup çalışmasında grubun lideri mi takım oyuncusu musunuz? Bir işe uzun süre dikkat verebilir misiniz?

 

Şu an bu yazıyı okuyan kişiler, eminim ki sorulara birbirinden ayrı cevaplar verdi. Çünkü insanlar, sorular ve cevaplar kadar farklı birbirlerinden.  Farklı yetenekler, farklı ilgiler, farklı korkular, farklı alışkanlıklar, farklı istekler ve tabii ki farklı ihtiyaçlar… İnsanların farklılıkları bu kadar göz önündeyken bunları görmezden gelen bir sistemle “eğitiliyoruz”. Yıllardır hiç gelişmemesi, gittikçe artan ders saatleri (çok gerekliymiş gibi), bilgiye en kolay ulaşılan çağda ezbere dayalı olması bile eleştirmek için yeterince önemli sebeplerken eğitim sisteminin insanı ve insan olmanın gerçeklerini görmezden gelmesi birçok probleme neden oluyor. Birbirinden ayrı yetenekleri, ilgi alanları, iyi olduğu ve geliştirilmesi gereken yönleri, olumlu ve olumsuzluğa açık özellikleri, ayrı ihtiyaçları olan insanların aynı şekilde eğitim alması en büyük haksızlıklardan biri. Her insan değerlidir, insana ait her özellik önemlidir. Yeter ki doğru geliştirilsin, doğru yönlendirilsin ve doğru eğitilsin. Einstein‘ın bu aralar birçok yerde gördüğümüz sözündeki gibi, “Aslında herkes bir dâhidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız balık tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir”.

 

Yukarıdaki yazı internette karşıma çıkmıştı, okurken doğru tespitlerden keyif aldığım kadar aynı zamanda bu sistemin içinde yer aldığım için kendime kızdım. İnanın şu an size “Biz” bu eğitim sistemine karşıyız böyle yapmıyoruz farklı eğitim metodlarımız var diyebilmeyi çok isterdim. Ama bizde zincirin halkalarından biriyiz. Ne yazık ki 16-17 yaşındaki gençlere ( ki gençliklerinin en güzel zamanları) yemek yemeden, su içmeden, arkadaşlarıyla gezmeden ders çalışmalarını söylüyoruz. Neden çünkü önlerinde TYT-YKS adına ne dersek diyelim bir sınav var. Geleceklerini kurtarabilmek, ailelerinin yüzlerini güldürmek, komşu Ayşe teyzenin oğluna örnek verebilmesi, bizim gibi kurumlara reklam olmak adına, gençliğinin en güzel yıllarını hiçbir kazanımı olmayan test kitaplarının içine gömmek zorunda kalıyorlar.

Derginizin ilk sayısında kurumumuzla ilgili bilgiler vermiştik. Vizyonumuzdan bahsettik, neler yaptığımızdan ve neden tercih edilmemiz gerektiğinden bahsetmiştik. Aynı ifadeleri tekrarlamak istemedik. Yukarıda bahsettiğimiz şeyler bir eğitimci olarak hepimizin derdi olması gereken çıkarımlardır. Evet biliyorum okyanusta bir su damlasıyız ama fark etmek ve ettirmek gerek.

Kalite Özel Öğretim Kurumları olarak gençlere şunları söylemek istiyoruz. Evet bizde sizin kadar sistemi eleştiriyoruz ve dertliyiz AMA BUNLAR BU ÜLKENİN GERÇEKLERİ. Gelecek kaygısı yaşamamanız için, hayalleriniz için, kariyeriniz için gelin beraber zincirin halkalarında kendimize bir yer bulalım.

etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yorum Bırak