MANŞET:

Beyninizi Eğitiyor ( Yonetici )

'İNEGÖL' İÇİN GELECEK 'BİLDİM'... ( Yonetici )

Gelecek Eğitimde, Eğitim ‘Okya... ( Yonetici )

BİREBİR BUTİK EĞİTİM ( Yonetici )

Eğitim’de ‘Kalite’ yükseliyor... ( Yonetici )

Değerlerimizin İzinde: Zarafet... ( Yonetici )

Geleceğin ‘Pırlanta’larını yet... ( Yonetici )

‘KÜÇÜK ŞEYLER’ FARK YARATIR... ( Yonetici )

İnegöl’ün eğitimdeki markası ... ( Yonetici )

Birey, ‘Öğretmence’ büyüyor... ( Yonetici )

Yarının ‘deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

FETÖ okulu milletin oldu ( Yonetici )

EĞİTİMİN İKİ TEMELİ: SEVGİ VE ... ( Yonetici )

Yeni Neslin Çocukları Teknoloj... ( Yonetici )

Türkiye’nin sayılı okulları İn... ( Yonetici )

Artık halka hizmet edecek ( Yonetici )

Proje okulu: Turgut Alp Anadol... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM “ALTIN NESİL... ( Yonetici )

2015-2016 eğitim öğretim yılında Anaokulu ve İlkokul’da hizmet vermeye başlayan İnegöl’ün yeni özel öğretim kurumlarından Zarafet Okulları, Ortaokul açmaya hazırlanıyor. Okul Müdürü Göksoy Doğan; “Bu topraklarda yaşamanın üzerimize yüklediği misyon ile çocuklarımızın iyi bir eğitim alabilecekleri tam donanımlı örnek kurum ve model çalışmamızla anaokulu ve ilkokul öğrencilerimizle beraber ortaokul öğrencilerimizi de “Zarafet” e davet ediyoruz” ifadelerini kullanıyor.


Ortaokul’a Zarafet geliyor

BİR ÖNCEKİ SAYIMIZDA ZARAFET OKULLARI PROJESİNİN NASIL DOĞDUĞU, HEDEFLERİNİN NELER OLDUĞU SORUSU İLE BAŞLAMIŞTIK. ŞU ANDA ZARAFET OKULLARI EĞİTİM ALANINDA NELER YAPIYOR? EĞİTİM PROGRAMINIZDA HANGİ NİTELİKLERİ KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORSUNUZ?

Zarafet Okullarının sloganı eğitim alanında neler yapmayı hedeflediğini çok iyi özetliyor aslında: “Değerlerimizin İzinde Önce İnsan Sonra Liderler Yetiştirir.” Şuurlu bir ilim yolculuğunda, esiri olmadan teknoloji kullanımında, kendi dilini hor görmeden yabancı dil öğrenmede, bizi anlatan kültür ve sanatta, tarihi kadar şanlı ve imanlı bir toplum oluşturmada, düşmanını dahi hayran bırakan şahsiyet eğitiminde, kısacası eğitimin her alanında huzurlu bir istikbale ulaştıracak yolun yüz akı bir eğitimden geçtiği bilinci ile “OKUL” olma vasfını, şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzak, teknolojik araç gereçlerle donatılmış modern ilkokul ve ortaokul binasıyla Kozluca Yolunda “ORTAOKUL” kademesini de hizmete açarak kararlı bir şekilde eğitim alanında “+” değerler katarak sürdürmekte.

Öğrencilerimizin düzeylerine uygun akademik programların yanında özellikle kodlama ve robotik alanındaki çalışmalar, birden fazla yabancı dil (İngilizce ve Arapça) öğrenimi ve  Özel Anaokulu ve İlkokullarda Kur’ an-ı Kerim Öğretim Programı okulumuzda uzman kadrolar tarafından uygulanarak öğrencilerimizin çift kanatlı yetişmesine katkı sağlanmaktadır. İnsanımızı ve bu toprakları çok seviyoruz. Bu topraklarda yaşamanın üzerimize yüklediği misyon ile çocuklarımızın iyi bir eğitim alabilecekleri tam donanımlı örnek kurum ve model çalışmamızla anaokulu ve ilkokul öğrencilerimizle beraber ortaokul öğrencilerimizi de “ZARAFETE” e davet ediyoruz.

EĞİTİM ALANINDA CİDDİ YATIRIMLAR YAPIYORSUNUZ. “EĞİTİMİN” ZARAFET OKULLARINDAKİ KARŞILIĞI NEDİR?

Eğitim, bir değer oluşturma eylemidir. Yaratılan ve herkes tarafından da kabul edilen değerleri, davranış haline getirecek insanları yetiştirme işidir ve biz bu yüzden “Değerlerimizin İzinde” diyerek yola çıktık. Zarafet Okullarının, her bir öğrencisinin kendine has ilgi ve yeteneklerini dikkate alarak geliştirdiği eğitim planlamasının ortak paydası, ZARAFET şahsiyeti oluşturma gayretidir.

Mahlûkat içinde eğitime en çok muhtaç olan, insandır. Hayatta en zirve sanat da, insan yetiştirmektir. O yüzden yetiştirilen her insan anne-babanın ve eğitimcinin kartvizitidir. Güçlü toplumlar güçlü ailelerden meydana geliyor, güçlü aileler ise daha ziyade milli ve manevi eğitim almış insanlardan oluşur. Bu doğrultuda Zarafet Okulları eğitim programlarını; ahlaki açıdan beklenen, hedeflenen kimliğe sahip olabilecek bireyler ve geleceğin güçlü aileleri güçlü toplumları olarak yetiştirmek üzere düzenlenmektedir.

Zarafet Okulları öğrencilerine hangi gelişim alanlarında nasıl bir destek sağlıyor?

Bir dostumuz; “Kısa vadeli düşünenler akasya, uzun vadeli düşünenler çınar yetiştirir” diyordu. Biz çınar yetiştirmek için gayret ediyoruz ve onun içinde çocukların; zihinsel gelişimi, duygusal gelişimi, sosyal gelişimi, ahlaki gelişimi, psiko-motor gelişimi, dil gelişimi ve öz bakım gelişimleri açısından ihtiyaçları olan programları uyguluyoruz. İşte bu gelişim alanları sağlıklı beslenirse, sağlıklı şahsiyetler yetişir ve çınar olur. İhmal edilirse de akasya gibi kısa ömürlü olur. Öğrencilerimizi sadece sınavlara değil hayata da hazırlayacak bir program ile onların gelişimlerine katkı sağlıyoruz.

TÜRKİYE YABANCI DİL ÖĞRENMENİN PROBLEM OLDUĞU BİR ÜLKE. BUNUN SEBEPLERİ NELER OLABİLİR VE ZARAFET OKULLARI YABANCI DİL ÖĞRENİMİNE NASIL YAKLAŞIYOR?

Benim kanaatim bunun temel sebebi anadilimizi yeteri kadar tanıyor olmamamız olsa da dil öğrenme yöntemleri ile ilgili sebepleri de var. Bir kişi öğrendiği yabancı dili kullanmak için yakaladığı fırsatları değerlendiremezse öğrendiklerini zamanla unutur ve dilbilimde buna fosilleşme deniyor. İnsanlarımız “hata yaparsam karşımdaki ne düşünür” korkusu ile çekinmekte ve öğrendiği dili kullanmamaktadır. Hâlbuki hata yapmak dil öğrenmenin yollarından birisidir. Ana dilimizi bile hatalar yaparak öğreniyoruz. Belli bir olgunluğa ulaşıncaya kadar kelimeleri yanlış telaffuz edip duruyoruz. Hatta Türkçeyi yeni öğrenen bir yabancının konuşması ve hataları çoğu zaman sempatik geliyor. Hata yapmaktan çekinmeden pratik yapılması gerekiyor.

Çok yaygın bilinse de öğrenirken her nedense bunu göz ardı ederiz. Dil temel olarak dört beceri üzerine kuruludur; okuma-dinleme-yazma ve konuşma.  Okul odaklı olsa gerek daha çok dili okuma ve konuşma üzerinden öğrenmeye çalışıyoruz. Hatta konuşmayı da hemen beceremediğimizden okuma üzerinden dil öğrenmek yeterli kabul ediliyor. Hâlbuki bir dilde yazılmış metinleri harika okuyabilirsiniz; ama o dilde iletişim kuramayabilirsiniz. Ülkemizde dil becerilerini ölçmeye dönük sınavların tamamı okuma becerisine dönük yapılıyor. Öğrenciler bu sınavlardan yüksek puanlar alsa da dili iletişim için kullanmakta zorluk çekiyor. Dil bilmek dört temel beceriyi de aynı anda bilmektir. Hatta hangi becerimiz zayıfsa ona odaklanmamız gerekir.

Anadil ile yabancı dil arasındaki en önemli fark sosyal dildir. Her insan anadilini sosyal çevresinde öğreniyor. Doğduğumuz andan itibaren çevre ile etkileşim sonucunda dilimizi ve kurallarını öğreniyoruz. Bir yabancının mahrum olduğu en önemli beceri  budur bence. Ne kadar kelime ezberlersek ezberleyelim o kelimeleri yerli yerinde kullanmak için de çaba sarf etmek gerekir. 

Bir de bol bol yazmak gerekir. Sözlü iletişim dilin en çok kullanıldığı alandır, fakat hayatta sadece söz ile iletişim kurmuyor, birçok işimizi yazı ile görüyoruz. Ülkemizde Anadilde yazı yazmak bile birçok insanın problemi haline geliyor. Yazı sadece muhataba bir şey anlatmak için yazılmaz, aynı zamanda düşüncenin sağlamasıdır. Onun için dil öğrenirken yazmaya da önem verilmesi gerekir diye düşünüyorum. Zarafet Okulları olarak dil öğretiminde; okuma-yazma-dinleme ve konuşma becerilerinin hepsinin uygulanabileceği sosyal ortamlar oluşturarak “sosyal dili” ön plana çıkarıyoruz.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KUR’ AN-I KERİM ÖĞRETİM PROGRAMI YAYIMLADI. BU ALANDA NE GİBİ ÇALIŞMALARINIZ VAR?

Değerler eğitimi ve Kur’ an-ı Kerim eğitimi olarak iki başlık altında bu alanlarda eğitim veriyoruz:

Değerler eğitimi müfredatı, Zarafet Okullarında ayrı bir ders olarak değil, diğer tüm ders planlarına entegre edilerek öğretilir. Bu çerçevede, eğitim materyallerimiz de bütünsel bir değerler eğitimine göre tasarlanmış ve değerleri yaşatma idealine göre hazırlanmıştır. Farklı yaş gruplarına özel düzenlenen sosyal etkinliklerle de söz konusu değerler yaşatılmaktadır. Herhangi bir değerin kazanımında zorluklar yaşanması durumunda sınıf öğretmenlerimiz, PDR uzmanlarımız ve branş öğretmenlerimiz bir araya gelerek öğrencilerin fıtratlarına ve ilgi alanlarına uygun özel yöntemler üzerinde çalışırlar. Bu süreçlerde velilerimizi düzenli olarak bilgilendirir, sürece katılım ve desteklerini önemseriz.

Kur’ an-Kerim Öğretim Programı, Ayet-i Kerime de; “Kuran’ı tane tane, hakkını vererek oku. (Müzzemmil-4) buyrulmuştur. Peygamber Efendimiz (SAV) in “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğreteninizdir.” hadisi rehberliğinde bir Müslüman’ın Kur’an-ı Kerim’e karşı vazifesini beş maddede özetleyebiliriz; öğrenmek, okumak, anlamak, uygulamak ve başkalarına öğretmek. Bu doğrultuda; Kur’ an-ı Kerim öğretim programı okulumuzda öğrencilerin seviyelerine göre kur sistemi ile uygulanmaktadır. Velilerimiz çocuklarının Kur’ an-ı Kerim okumayı hiç bilmediğini ve aynı sınıfta olup da bilen öğrenciler ile aynı anda nasıl eğitim yapılacağını soruyor. Öncelikle öğrencilerimizin düzey belirleme çalışmaları yapılıyor ve  farklı düzeydeki öğrencilerimize seviyelerine göre Kur Sistemi ile 3 yaştan itibaren Kur’ an-ı Kerim eğitimi veriliyor.

ZARAFET OKULLARI KÜLTÜREL, SANATSAL VE SPORTİF FAALİYETLERE HANGİ PENCEREDEN BAKIYOR?

Okulu, okuma yazmadan ziyade, bir yetenekler setini geliştirici olarak görüyoruz. Spor, sanat ve kültürel faaliyetleri bir ders olmaktan çıkarıp öğrencilerin kendilerini ifade araçları haline getiriyoruz. Her öğrencinin başarabileceği, yaparken mutlu olabileceği, kendini değerli hissedebileceği bir özelliği, yeteneği vardır. Zarafet Okulları öğrencilerinin bu özelliklerini keşfedecekleri ortamlar hazırlayarak öğrencilerine rehberlik etmektedir. Bu doğrultuda okulumuzda; masa tenisi, yüzme,  jimnastik, satranç,  akıl oyunları, beden eğitimi, izcilik dersi spor organizasyonları ve çocuk şenlikleri ile öğrencilerimizin hareket alanlarını ve kabiliyetlerini artırarak sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmalarını; çocukların taleplerine göre çocuk kulüpleri, Sanatsal alanda; ebru, filografi, el işi, drama ve şiir okuma çalışmaları ile sosyalleşmelerini ve yeteneklerini keşfetmelerini hedeflemekteyiz.

Bunların yanında sosyal sorumluluk ve kültür alanlarında; yardım kampanyaları, empati etkinlikleri, doğal yaşam ile ilgili gezi ve ziyaretler, okul bahçemizde kümes hayvanları yetiştirme, hobi bahçemiz ile çocuğun toprakla temasını sağlama, milli ve manevi günlerde öğrencilerde kalıcı izler bırakabilecek etkinlikleri yıl boyunca yapmaktayız.

Öğrencilerimizin her dönem farklı bir kulübü seçmesini sağlayarak Müzik Kulübü, Ekoloji Kulübü, Oryantring Kulübü (Koşarak Hedef Bulma Sporu), Proje Kulübü (Kodlama ve Robotik Çalışmaları), Dil Kulübü, Satranç Kulübü, ve Değerler Kulübü vb. kulüp faaliyetlerimiz ile öğrencilerimize farklı faaliyetleri tanıma fırsatı sunuyoruz.

ZARAFET OKULLARINDA GÖREV YAPACAK BİR EĞİTİMCİDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

Eğitim politikalarımızın başarılı olması için işine aşk ile bağlı, öğrenmeyi ve öğretmeyi tutku haline getirmiş öğretmenlerle; yapacak başka bir işi olmadığı için öğretmenlik yapanları ayıklamamamız gerekmektedir. Eğitimde muvaffak olmanın birinci şartı; sevilen bir eğitimci olmaktır. Sevilen bir eğitimci de muhabbeti kullanmayı bilendir. Dersine, bir mabede girer gibi hürmetle girmeli, en mühim malzemesinin de, muhabbet ve alâka olduğunu bilmelidir. Sadece Zarafet Okullarındaki eğitimciler değil; kusursuz bir talebe arzu eden tüm eğitimciler kusursuz olmaya mecburdur.  Eğitimci, imkân ve fırsatların ayağına gelmesini bekleyemez, o daima arayış içinde olmalıdır.

İnsan eğitimi, müşfik gönüllerin işidir. Şefkatten mahrum bir gönül ile insanlığa huzur ve saadet getirecek bir eğitim verilemez. Onun için öğretmenlerimiz şefkatli ve merhametli olmalıdır. İnsanlar daima; yüksek manevi şahsiyetlere, faziletli, mert-dürüst insanlara hayranlık duyarlar. Bir öğretmenin muhataplarından istediklerinin kendisinde de olması gerekmektedir.

RÖPORTAJIMIZI NE SÖYLEYEREK SONLANDIRMAK İSTERSİNİZ?

Bugün dünya, en çok; insana, hayvana, eşyaya ve tüm canlılara değer veren hayatın ve içindekilerin kıymetini bilen kişilere muhtaç. Ecdadımızın dayanıp, güç aldığı bu değerleri canlandırmak, hayatın içinden yansımaları ile öğrencilerimize sunmak eğitim ufkumuzun önemli bir parçasıdır. Geleceğimiz olan çocuklarımızı karakterli bir nesil, her alanda gelişen bireyler ve topluluk olarak yetiştirmek için buradayız ve öğrencilerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Milli Eğitim, Gazetecileri unutmadı
Altın Nesil üniversiteleri geziyor
Güven’den anlamlı ziyaret
Karne hediyesi fidan
Bahçeşehir Koleji açılıyor
Eğitime yeni özel okul
Ortaokul’a Zarafet geliyor
Fatih Bilican Kosova Okulları’nda
Altın Nesil’de matematik coşkusu
Kosova öğrencileri İngilizce konuşuyor
Bursa’yı Birey temsil edecek
Yeni Neslin Çocukları Teknoloji Bağımlısı
İnegöl'de bir ilk
TEOG 2. nakil sonuçları açıklandı
Miniklerden yerel markalara ziyaret
Kuranı elleriyle okuyacak
Hayat boyu öğrenen bir İnegöl
‘Kalite’yle kazandılar
İlk karne heyecanı
Adı üstünde ‘Kalite’
Sokak hayvanlarını unutmadılar
Okulda mescit açıldı
Altın Nesil’de turnuva heyecanı
KARNE SEVİNCİ
Gazeteciliği öğrendiler
53 bin öğrenci ile DERS BAŞI
Öğrencilere burs veriyorlar
Öğrencilerden ordumuza manevi destek
Altın Nesil öğretmenleri seminerde
Üniversite öğrencisinin ulaşım çilesi
Elit Grup’tan örnek proje
Masalları oynadılar
Öğrencilere yasak
Mesleki eğitime yöneldiler
Çocuklar sanatla buluşuyor
Doğa Koleji’nde Drama Gecesi
Özer Yılmaz’dan Kar Güneşi
AÖF Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Tişörtünü tasarla, yeteneğini göster
Tekli eğitime geçiliyor
Basına teşekkür etkinliği
Okullar hazırlanıyor
Artık halka hizmet edecek
Yenilenen müfredat tanıtılıyor
Beşinci Mevsim Kreşinde Değerler Eğitimi Dersleri Başladı
ÖSYM'den skandal hata
Dünyanın anladığı dilden konuşuyoruz
Birey Okulları’nda aşure günü
 ‘Birey’ nesli yetiştiriyoruz
Doğa, İGİAD ile protokol imzaladı
Mutlu çocukların okulu
En özel Mevlid-i Nebi Programı
Güven Okulları’ndan inceleme gezisi
Bil-Dim’de İngilizce festivali
Zirvenin sahibi: Altın Nesil
Her okula Polis
Elit İlk ve Ortaokulu temeli atıldı
18 Eylül’e hazırız
BİLDİM bursluluk sınavına yoğun ilgi
Okyanus başarıyı kutladı
TEOG sonuçları açıklandı
Kosova Koleji’nde bayram coşkusu
Ünlü yazar öğrencilerle buluştu
Nakil başvuruları başladı
Şehidimizin adı yaşatılsın
Özer Yılmaz Kosova Koleji’nde
FETÖ okulu milletin oldu
Sınav stresine tiyatro molası
Okyanus’tan bursluluk sınavı
Hayatı öğreniyorlar
Kitap okuma evi açıldı
Okyanus bursuna yoğun talep
Birey standına yoğun ilgi
DOĞA meslek öğretiyor
Başkan öğrencilere kumbara dağıttı
Ücretsiz Özel Okul
Doğa’da adab-ı muaşeret eğitimi
Proje okulu: Turgut Alp Anadolu Lisesi
Türkiye’nin sayılı okulları İnegöl’de
Öğrenciler başkanını seçti
İnegöl’ün ilk özel Fen Lisesi
Mudanya Mütareke Evi’ne gittiler
Nuri Pakdil’in süper çocukları
KALİTE ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI
Karatede şampiyon Kosova
Geleceğiniz Güven’de
Fizik tedavide bir ilk: Uzay terapi
Kosova Koleji’inde Mevlana esintisi
BİLDİM’den büyük başarı
Elit mezunlar buluştu
Hayatı öğreniyorlar
Birey Okulları’nda aşure günü
Kitap okuma evi açıldı
Ücretsiz Özel Okul
Özer Yılmaz’dan Kar Güneşi
Üniversite öğrencisinin ulaşım çilesi
Okullar hazırlanıyor
Dünyanın anladığı dilden konuşuyoruz
Ortaokul’a Zarafet geliyor
DOĞA meslek öğretiyor
Altın Nesil üniversiteleri geziyor
En özel Mevlid-i Nebi Programı
İlk karne heyecanı
Tekli eğitime geçiliyor
Öğrencilere yasak
‘Kalite’yle kazandılar
İnegöl'de bir ilk
Nuri Pakdil’in süper çocukları
Adı üstünde ‘Kalite’
Altın Nesil’de turnuva heyecanı
Yenilenen müfredat tanıtılıyor
Fizik tedavide bir ilk: Uzay terapi
18 Eylül’e hazırız
Doğa’da adab-ı muaşeret eğitimi
KARNE SEVİNCİ
TEOG sonuçları açıklandı
Altın Nesil’de matematik coşkusu
Okyanus bursuna yoğun talep
Beşinci Mevsim Kreşinde Değerler Eğitimi Dersleri Başladı
Öğrencilere burs veriyorlar
KALİTE ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI
Nakil başvuruları başladı
Okulda mescit açıldı
Güven Okulları’ndan inceleme gezisi
Hayat boyu öğrenen bir İnegöl
Bahçeşehir Koleji açılıyor
Her okula Polis
Doğa Koleji’nde Drama Gecesi
Çocuklar sanatla buluşuyor
Basına teşekkür etkinliği
Mesleki eğitime yöneldiler
BİLDİM’den büyük başarı
ÖSYM'den skandal hata
Milli Eğitim, Gazetecileri unutmadı
Gazeteciliği öğrendiler
TEOG 2. nakil sonuçları açıklandı
Şehidimizin adı yaşatılsın
Güven’den anlamlı ziyaret
BİLDİM bursluluk sınavına yoğun ilgi
AÖF Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Elit Grup’tan örnek proje
53 bin öğrenci ile DERS BAŞI
Başkan öğrencilere kumbara dağıttı
Zirvenin sahibi: Altın Nesil
Elit mezunlar buluştu
Doğa, İGİAD ile protokol imzaladı
Okyanus başarıyı kutladı
Kuranı elleriyle okuyacak
Türkiye’nin sayılı okulları İnegöl’de
Öğrencilerden ordumuza manevi destek
Proje okulu: Turgut Alp Anadolu Lisesi
Özer Yılmaz Kosova Koleji’nde
Masalları oynadılar
Sokak hayvanlarını unutmadılar
 ‘Birey’ nesli yetiştiriyoruz
Artık halka hizmet edecek
Sınav stresine tiyatro molası
Bursa’yı Birey temsil edecek
Altın Nesil öğretmenleri seminerde
Kosova Koleji’inde Mevlana esintisi
Mudanya Mütareke Evi’ne gittiler
Karne hediyesi fidan
Birey standına yoğun ilgi
Ünlü yazar öğrencilerle buluştu
Fatih Bilican Kosova Okulları’nda
Karatede şampiyon Kosova
FETÖ okulu milletin oldu
Yeni Neslin Çocukları Teknoloji Bağımlısı
Kosova Koleji’nde bayram coşkusu
Miniklerden yerel markalara ziyaret
Tişörtünü tasarla, yeteneğini göster
Kosova öğrencileri İngilizce konuşuyor
Geleceğiniz Güven’de
Okyanus’tan bursluluk sınavı
Eğitime yeni özel okul
Bil-Dim’de İngilizce festivali
Elit İlk ve Ortaokulu temeli atıldı
İnegöl’ün ilk özel Fen Lisesi
Mutlu çocukların okulu
Öğrenciler başkanını seçti

Yorum Bırak