MANŞET:

Beyninizi Eğitiyor ( Yonetici )

'İNEGÖL' İÇİN GELECEK 'BİLDİM'... ( Yonetici )

Gelecek Eğitimde, Eğitim ‘Okya... ( Yonetici )

BİREBİR BUTİK EĞİTİM ( Yonetici )

Eğitim’de ‘Kalite’ yükseliyor... ( Yonetici )

Değerlerimizin İzinde: Zarafet... ( Yonetici )

Geleceğin ‘Pırlanta’larını yet... ( Yonetici )

‘KÜÇÜK ŞEYLER’ FARK YARATIR... ( Yonetici )

İnegöl’ün eğitimdeki markası ... ( Yonetici )

Birey, ‘Öğretmence’ büyüyor... ( Yonetici )

Yarının ‘deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

FETÖ okulu milletin oldu ( Yonetici )

EĞİTİMİN İKİ TEMELİ: SEVGİ VE ... ( Yonetici )

Yeni Neslin Çocukları Teknoloj... ( Yonetici )

Türkiye’nin sayılı okulları İn... ( Yonetici )

Artık halka hizmet edecek ( Yonetici )

Proje okulu: Turgut Alp Anadol... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM “ALTIN NESİL... ( Yonetici )

Potanın Şampiyonu Kosova ( Yonetici )

Bir okul gelir her şey değişir... ( Yonetici )

Birey VIP açılıyor ( Yonetici )

Yarının ‘Deha’larını yetiştiri... ( Yonetici )

YAŞAM İÇİN EĞİTİM ( Yonetici )

ELİT BAŞARILARIN ELİT KOLEJİ... ( Yonetici )

YABANCI DİL ÖĞRENMENİN AYRICAL... ( Yonetici )

Öğrenciler başkanlarını seçti... ( Yonetici )

2017-2018 eğitim-öğretim yılının 1. dönemi karne dağıtımıyla sona erdi. İnegöl’de 62 bin öğrenci ile 3 bin 458 öğretmen yarıyıl tatiline girerken, 14 günlük tatilin ardından öğrenciler, 05 Şubat tarihinde ders başı yapacak.


KARNE SEVİNCİ

EĞİTİMDE 1.DÖNEM SONA ERDİ

18 Eylül 2017 Pazartesi günü ilk ders ziliyle başlayan 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısı karne dağıtımıyla sona erdi. Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan öğrenciler karne alarak 2 hafta sürecek yarıyıl tatiline girdi.

5 ŞUBAT’TA İKİNCİ DÖNEM

15 günlük tatilin ardından okullar 5 Şubat Pazartesi günü eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacak. 8 Haziran 2018 Cuma günü 2017-2018 eğitim öğretim dönemi sona erecek ve yaz tatili başlayacak.

KARNE TÖRENİ HAMZABEY’DE

İnegöl protokolü karne dağıtımı için Hamzabey İlk ve Ortaokulu’ndaydı. Okulda eğitim gören öğrencilerin karne heyecanına ortak olan protokol üyeleri, velilere karne uyarısı yaparak, karnenin öğrencilerden değerli olmadığı vurgusu yaptı. Bu yıl ilk kez karne alma sevinci yaşayan birinci sınıf öğrencilerinin mutluluğu ise yüzlerinden okundu.

ÜLKEMİZ İLERİLERE TAŞIMAK BOYNUMUZUN BORCU

Programın başında Okul Öğrenci Temsilcisi Gül Özdemir bir konuşma yaptı. Özdemir, “Sevgili Atamız bizlere şöyle sesleniyor; ‘Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz geleceğin yıldızı ve aydınlık ışığısınız. Memlekete asıl ışık tutacak olan sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli ve değerli olduğunuzu düşünerek öyle çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz. Atama şöyle sesleniyorum; çalışacağım, çalışacağız, okuyacağım, okuyacağız. Bizler güzel vatanımızın, aziz milletimizin geleceği olduğumuzun farkındayız. Gelecekte ülkemizi çok daha ilerilere taşımanın boynumuzun borcu olduğunu biliyoruz, aziz şehitlerimize bunun bir borç olduğunun bilincindeyiz” dedi.

KARNELER ÇOCUKLARIN KİŞİLİĞİNİ DEĞİL DERSLERİNİ GÖSTERİR

Hamzabey İlkokulu Müdürü Yılmaz Bayraktar da kısa bir konuşma yaptı. Müdür Bayraktar, konuşmasına velilere seslenerek; “Değerli veliler, karneler çocuklarınızın nasıl bir insan olduğunu değil, onların okul derslerindeki durumlarının nasıl olduğunu ortaya koyan belgelerdir. Bu bilinçle çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken onların kişiliklerini zedeleyici, özgüvenlerini yitirmelerine yol açıcı suçlamalardan kaçınınız” dedi.

 

14 GÜN DİNLENECEKLER

İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican yaptığı açıklamada;

Türkiye genelinde18 milyon civarında öğrenci ve 900 bin civarında öğretmen, İnegöl’ümüzde ise 54 bin 500 örgün öğretimde, 7 bin 500’de açık öğretimde olmak üzere toplamda 62 bin civarında öğrencimiz ve 3 bin 458 öğretmenimiz 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ilk yarıyılını tamamlayarak tatile girdi.”

“Böylece yoğun bir eğitim öğretim döneminin ardından öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz 05 Şubat 2018 tarihinde 2. dönem yeniden ders başı yapmak üzere 14 gün süreyle dinlenmeyi hak etmiş bulunuyorlar. Bu dönemi kazasız belasız geçirdik” dedi.

YENİ BİR BAŞLANGIÇ İMKANI

Konuşmasında öğrencilere seslenen Bilican,

 “Gelecek geçmiş üzerine kurulur. Geçmişini iyi bilen, geçmişini sağlam temellere oturtan ve hatalardan ders çıkarıp geleceğe yürüyen bireyler geleceğin de sahipleri olmaktadırlar.

Bu vesileyle siz öğrencilerimiz, bu dönem sonunda kendinizle girişeceğiniz bir iç muhasebeyle, yeni bir başlangıç yapma şansını yakalayacaksınız.Bu sayede ikinci döneme daha dinamik başlayacak ve gelecekteki hedefleriniz için daha azimli ve kararlı olacaksınız.

NOTLARDAN ÖNCE SİZ ÖNEMLİSİNİZ

Elbette bir insan üç beş rakamla ölçülemeyecek bir değerdir. Ancak alacağınız karneler, sizin emeklerinize biçilmiş birer karşılıktır. İşte bu sayede kendinizi değerlendirecek ve geleceğinizi daha güzel inşa edeceksiniz. Şunu da belirtmek gerekir ki; notlarınız ne olursa olsun hepiniz bizim için ayrı birer değersiniz.”

İÇİNİZDEKİ GÜZELİ UYANDIRIN

“Başarılı olan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Zayıfı olan öğrencilerimiz ise ümitsizliğe kapılmadan 2. Dönemde daha düzenli ve sistemli bir şekilde çalışırlarsa mutlaka başarılı olacaklardır. Her öğrencinin belli bir kapasitesi vardır. Öğrencilerimiz mevcut kapasitelerini kullanırlarsa mutlaka başarılı olacaklardır.”

“Sevgili öğrenciler hepinizin içinde bir güzel vardır. Kiminin içindeki güzel uyumaktadır. O uyuyan güzeli uyandırırsanız göreceksiniz ki birçok şey düzelecektir. Yeter ki içinizdeki sesi dinleyin ve kendinize iyi hedefler belirleyin” diye konuştu.

VELİLERE KARNE UYARISI

Velilere de seslenen Bilican şöyle konuştu;

“Çocuklarınıza karşı daha hassas ve anlayışlı olmanızı, onlara cesaret vermenizi ve hoşgörülü davranmanızı istiyorum. Çünkü bir eğitim öğretim dönemi boyunca gösterdiğiniz ilginin ya da ihmalin sonucunu büyük ölçüde somut olarak çocuklarınızda görüyorsunuz. Kazanılan değerler için sevinmek ne kadar hakkınız ise eğer ihmaliniz varsa onun için de o kadar sorumluluğunuz var demektir.”

EMPATİ KURUN

“Eğer bir başarısızlık varsa sebepleri araştırılmalıdır. Gün, yapılanları ve yapılmayanları değerlendirme günüdür. Gün çocuklarımızı azarlayarak rencide etme ve onların heveslerini kırma ve cezalandırma günü değildir. Lütfen çocuklarınıza empati ile yaklaşın ve onları daha iyisini yapmaları noktasında cesaretlendirin. Onların yeteneklerini keşfederek bu doğrultuda çocuklarınızı yönlendirin.”

“Başarılı olabileceğine ikna etmeye çalışın. Teşvik ederken de eleştirirken de abartıdan kaçının. Çocuklarınızla güven bağı oluşturmaya gayret edin. Göreceksiniz ki daha olumlu neticeler alacaksınız.

Bu vesileyle öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sevgilerimi sunarak hayırlı tatiller temenni ediyor ve başarılar diliyorum.”

 

YENİ ORTAOKULUN ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Törende Belediye Başkanı Alper Taban’da bir konuşma yaptı. 2017-2018 yılının ilk döneminin sonuna geldiklerini belirten Başkan Taban; “Bunun bir de 2. dönemi var. 1. dönem sonunda önünüze gelen karnelerin hesabını yapacaksınızdır. İnegöl Belediyesi olarak İNESMEK kursiyerlerimizin ara dönem sertifikalarını takdim etmiştik, bugün de Beşinci Mevsim Kreşi öğrencilerinin karnelerini kendilerine takdim ettik. Yine bugün şehrimizdeki tüm okullarda karne dağıtım töreni var, bizler de bu mutluluğu sizlerle paylaşmak istedik. Önemli olan mesele karnenin iyi ya da kötü olması değil, meseleyi anlamaktır. Öğrenciye sürekli ders çalış, başarılı ol demek yerine öğrencinin çok daha erken meseleyi kavramasını istiyoruz. Birisi hayatı 15’inde diğeri 70’inde anlıyor. Hayatı anlayan insana hiçbir şey söylemeye gerek yok, derslerini zamanında çalışır, hedefini koyar ve bu doğrultuda çalışır. Bizler çocuklarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına da pek çok etkinlik düzenliyoruz. Önümüzdeki dönem öğrencilerimiz için yeni yeni kurslar gerçekleştireceğiz. Gelen taleplerde okullarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Öğrenciler, bu şehrin öğrencileri, idarecilerimiz bu şehrin idarecileridir. Bizler de İnegöl Belediyesi olarak elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki döneme yetiştirmek istediğimiz bir ortaokul projemiz var, bununla ilgili yer seçimini gerçekleştirdik, en kısa zamanda da projeyi hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

HİÇBİR NOT ÖĞRENCİDEN DEĞERLİ DEĞİLDİR

Son olarak bir konuşma yapan Kaymakam Ali Akça, “Çocuklarımız bugün karne alıyorlar ve çok mutlular. Yarıyıl tatili onları bekliyor. Karne aldığımız günlerde bizler de çok sevinirdik. Tatiller günümüz öğrencileri gibi bizleri de çok sevindirirdi. Bu sömestre tatilinde oynayabildiğinizi kadar oynayın, canınız çektiğince oynayın. İnşallah kar yağar ve gönlünüzce kartopu oynarsınız. Sevgili anne-babalar… Çocuklarınızın performanslarını karnelerinde göreceksiniz. Evlatlarımızın çok büyük çoğunluğu sizlere güzel karnelerle gelecekler. Ama bazen ne kadar çalışsa da performansları eksik kalabilen öğrencilerimiz de muhakkak var. Hayatın realitesi içerisinde bu da var. Bazı öğrenci ve velilerimiz bugünkü sonuçlardan çok memnun olmayabilirler. O velilere yönelik olarak söylemek istiyorum ki hiçbir not öğrencilerin kendisinden daha değerli değildir. Eğer başarısızlık varsa nedenleri düşünülür ve onları tedavi edici konuşmalar yapılır” ifadelerinde bulundu.

KARNELER VE HEDİYELER DAĞITILDI

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından okulun her kademesinde dereceye giren öğrencilere İnegöl Belediyesi’nin hazırladığı hediyeler takdim edildi. Ardından okulun 1’inci sınıfı ve özel eğitim sınıfı yerinde ziyaret edilip burada öğrencilere karneleri takdim edildi.

 

 

 

 

etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

LGS Sınavı Öncesi Altın Öğütler
FETÖ okulu milletin oldu
Okulda mescit açıldı
Kuranı elleriyle okuyacak
Memur-Sen’e Kosova’dan indirim
GELECEĞİ İNŞA EDEN BELEDİYE
Altın Nesil üniversiteleri geziyor
Kosova’da tiyatro coşkusu
Milli Eğitim, Gazetecileri unutmadı
Eğitimde ‘güven’
Vehbi Koç okuyor
Fizik tedavide bir ilk: Uzay terapi
Elit sınava koştular
‘Kalite’yle kazandılar
Yılın çevreci okulu seçildi
Üç dilli okuma bayramı
MUTLU ÇOCUKLARIN OKULU
Mesleki eğitime yöneldiler
British Town ile çağı yakala
Özer Yılmaz Kosova Koleji’nde
Altın Nesil Okulları DOSTUM ’da
Kosova’nın sergisine büyük ilgi
Kūçūkçalık’ta yangın tatbikatı
Okulda ahşap oyuncak üreteceğiz
Hem birinci hem bilinçli okul!
AÖF Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
53 bin öğrenci ile DERS BAŞI
Okullara personel alınacak
İMYO’da medya ve iletişim paneli
Kodla İnegöl
Birey’de Cumhuriyet Coşkusu
23 Nisan coşkusu başladı
İlmeklerle köprü ördüler
Birey Okulları’nda aşure günü
Bilimsel çalışmalarla yarıştılar
İnegöl DOĞA başarıya doymuyor
Kursiyerlerin emekleri sergileniyor
18 Eylül’e hazırız
Kosova Koleji’nde bayram coşkusu
Dumlupınar, Anneleri Ağlattı
OKYANUS'TA EĞİTİM
Tematik Lise İtalya’da
BİREBİR+PLUS VIP Eğitimin artısı
Annelere kahvaltı
 Englısh Inn Dil Okulu açıldı
İnegöl satranç kulübü başarılara doymuyor
İngilizce alışveriş yaptılar
DOĞA meslek öğretiyor
Kuş evlerinden mahalle kurdular
ÖSYM'den YKS sınavı ile ilgili flaş açıklama
Karne hediyesi fidan
BİLDİM bursluluk sınavına yoğun ilgi
Kosova Koleji’inde Mevlana esintisi
YABANCI DİL ÖĞRENMENİN AYRICALIĞINI YAŞAYIN
Gazipaşa’da bilim şenliği
Üstad, şiirleriyle anıldı
14 kupayla ziyarete geldiler
Elit Grup’tan örnek proje
Çeyrek asırlık buluşma
Şehidimizin adı yaşatılsın
Eğitimde iş birliği
Okyanus Öğretmenleri’nin en mutlu günü
Elit mezunlar buluştu
Güven’den anlamlı ziyaret
Kosova öğrencileri İngilizce konuşuyor
Artık halka hizmet edecek
Sınava, Kalite’de hazırlanılır
Türkiye’nin sayılı okulları İnegöl’de
Elit İlk ve Ortaokulu temeli atıldı
Küçükçalık Adliyede
Satrançta çifte kupa
Okullar eğitime hazır
Alacakaranlıkta eğitim
Gazeteciliği öğrendiler
Sınav stresine tiyatro molası
Ücretsiz Özel Okul
Okyanus Koleji’nde Ödül Gecesi
Engelleri aşıp yeşil sahalara indiler
Okullarda yeni dönem!
Fatih Bilican Kosova Okulları’nda
Geleceğiniz Güven’de
Öğrencilere yasak
Altın Nesil’de TOEFL heyecanı
Oynayarak öğrendiler
Altunkalp anneleri unutmadı
Öğrenciler Mevlana’yı unutmadı
Bilgi yarışmasında 1. oldular
Ortaokul’a Zarafet geliyor
Ev ödevi zarar veriyor
Kosova'da Bilim Şenliği
Yenilenen müfredat tanıtılıyor
İlk karne heyecanı
Okyanus’a taze kan
İnegöl’ün ilk özel Fen Lisesi
Başkan öğrencilere kumbara dağıttı
Altın Nesil öğretmenleri seminerde
Öğrencilere Çanakkale menüsü
İnegöl Lisesi yaşatılsın
Bahçeşehir Koleji’nden tanıtım toplantısı
İnegöl sıralamada yok
Her okula Polis
Özdilek tecrübelerini paylaştı
Kosova Koleji’nden Balkan Şampiyonu
Öğrenciler başkanını seçti
Elit Grup Okullarından motivasyon gecesi
Türk Eğitim Sen’e yeni başkan
Bursa’da ‘İZKAL’dı
Bez çanta dikiyorlar
Kosova Yıldız Futsal’da Bursa Şampiyonu
Futsal’ın Kralı Kosova Koleji
Çocuk Sanat Atölyesi ilk mezunlarını verdi
İlkokullarda şampiyon Vehbi Koç
Gazipaşa sergide
İNESMEK kurs kayıtları başladı
2018 YKS kılavuzu yayınlandı
Bu okulda tamirci yetişiyor
Meslekler fuarı açıldı
DYNED kullananlara ödül
VİP Kalitem’de her daim hazırsın
Basına teşekkür etkinliği
Kosova’da Okuma Bayramı coşkusu
Tekli eğitime geçiliyor
Ahşap oyuncaklar İnegöl’de üretilecek
Yerli malını tercih edelim
Kantinler denetimden geçti
UEDAŞ’tan İnegöl’e kütüphane
En özel Mevlid-i Nebi Programı
Dumlupınar'da bilim şöleni
Satrancın şampiyonu Altın Nesil
Okyanus'ta Başarı Sezonu
Büyüklerini unutmadılar
İZKAL’de bilim rüzgârı
Kosova’da kitap günleri
TEOG 2. nakil sonuçları açıklandı
Kitap okuma evi açıldı
Elit öğrencileri kamp yaptı
İnegöl’e 605 öğrenci geldi
Miniklerden yerel markalara ziyaret
Başkan’dan öğrencilere sürpriz ziyaret
Proje okulu: Turgut Alp Anadolu Lisesi
Üniversite öğrencisinin ulaşım çilesi
Nuri Pakdil’in süper çocukları
Mesleki Liseleri buluştu
ÖSYM'den skandal hata
TEOG sonuçları açıklandı
Doğa, İGİAD ile protokol imzaladı
Cumalıkızık’ı gezdiler
Mudanya Mütareke Evi’ne gittiler
Ordumuza miniklerden destek
Eğitime yeni özel okul
Altınnesil Öğrencileri İngiltere’de
İlkadım’da karne heyecanı
Hayat boyu öğrenen bir İnegöl
DOĞA’dan sınav taktikleri
Öğrencilerden ordumuza manevi destek
Üniversitede kayıt telaşı
Elit Grup Okulları açıldı
Bilimsel projelerle Show yaptılar
Bir okul gelir her şey değişir
Eğitime yeni okul
Okuma-yazma günü kutlandı
DOĞA’da öğrenci koçluğu sistemi işliyor
Kosova’da İngilizce yarıştılar
Annelerine mektup gönderdiler
‘Benimle Okur Musun?
OKYANUS KOLEJİNDE BAŞARILARLA DOLU BİR YIL DAHA TAMAMLANDI
Eğitimciler iftar’da buluştu
Sokak hayvanlarını unutmadılar
Türkiye birincisi ödüllendirildi
Türkiye dereceleriyle döndüler
İHMED’den kitap hediyesi
Beşinci Mevsim Kreşinde Değerler Eğitimi Dersleri Başladı
Kosova’da Kızılay haftası
KALİTE ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI
Öğrencilerin emekleri sergilendi
Yarının ‘Deha’larını yetiştiriyor
Zorbalığa fırsat vermeyelim
Öğrenciler Hedeflerindeki Liselere Girmek İçin Yarıştı
Bil-Dim’de İngilizce festivali
Öğrencilerden Kudüs etkinliği
Zamanı yönetmeyi öğrenin
Kosova Koleji’ne bahar geldi
Okyanus Koleji’nde Hıdrellez Şenliği
Direksiyon eğiticiliği kursu açılacak
Eğitime ‘Akademik Lise’
Doğa Koleji’nde Drama Gecesi
Geçmişten günümüze ‘Gazipaşa’
EY OKUL! GELECEK İÇİN NE YAPTIN?
İnegöl'de bir ilk
Altın Nesil’de İngilizce tiyatro
 ‘Birey’ nesli yetiştiriyoruz
Ünlü yazar öğrencilerle buluştu
Zirvenin sahibi: Altın Nesil
Yeni Neslin Çocukları Teknoloji Bağımlısı
Altın Nesil’de turnuva heyecanı
İnegöl kitap fuarına akın ediyor
Disleksiyi konuştular
Naire Çikayeva anısına iftar
Eğitime  “Kalite” desteği
Altınnesil Üniversiteyi gezdi
Adı üstünde ‘Kalite’
Masalları oynadılar
Okyanuslu öğrenciye özel ödül
75.Yıl örnek oldu
Bahçeşehir İnegöl’e renk katacak
Bursa’yı Birey temsil edecek
Yarışarak Öğrendiler
KARNE SEVİNCİ
Okyanuslular değerlerine sahip çıkıyor
Bilim Dünyası, fuarda tanıtıldı
Altın Nesil’de matematik coşkusu
Kardeşlerini unutmadılar
Tişörtünü tasarla, yeteneğini göster
Öğrenciler ödüllendirildi
Okyanus bursuna yoğun talep
YAŞAM İÇİN EĞİTİM
Masal kahramanları canlandı
Çocuklar sanatla buluşuyor
Öğrenciler başkanlarını seçti
Bil-Dim, öğrencilerle buluştu
Birey VIP açılıyor
“Meslek liseleri  tercih edilsin”
Kosova Koleji’nden Akif’e vefa
Öğrencilere burs veriyorlar
Okyanus Koleji’nde Satranç Turnuvası
Kosova Koleji Başkanını seçti
İnegöl birincisi Erdem Beyazıt
Haftanın Matematikçilerini seçti
Okullara el uzatıyorlar
6 Lise sınavla alacak
En itibarlı okul: “Doğa Koleji”
İnegöl’e Üniversite yok
Çocuklar da haklarını bilmeli
Güven Okulları’nda fidan dikim şenliği
Elitli öğrencilerden Bursa çıkarması
Potanın Şampiyonu Kosova
Okula başladılar
Kosova Kolejinde Tıp Bayramı
Elit Grup Okulları dünyayı geziyor
Altın nesil'de kutlama
Dünyanın anladığı dilden konuşuyoruz
İnegöl’ün Paşaları başarıya doymuyor
Okullar hazırlanıyor
Potada Şampiyon Kosova
Özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacak
Derse maskeyle girdiler
Mutlu çocukların okulu
Kosova yine galip
Okyanus başarıyı kutladı
Bahçeşehir Koleji açılıyor
Yaşları küçük marifetleri büyük
Karatede şampiyon Kosova
Hepsi kapatılıyor
ELİT BAŞARILARIN ELİT KOLEJİ
Okyanus’tan bursluluk sınavı
Külliyede spor şenliği
Doğa’da adab-ı muaşeret eğitimi
Gazipaşa’dan Türkiye derecesi
Okyanuslu minikler duygulandırdı
Zarif bir eğitim
 Atölyeler sınıfa taşındı
Bir okul gelir her şey değişir
Öğrencilerin projeleri sergilendi
Birey standına yoğun ilgi
Müzik kursu kayıtları başladı
İnegöl’ün yeni okulu hazır
BİLDİM’de ingilizce festıvali